Amasra El Sanatları

Çekicilik:

bir el ve bir ayakla çalışılan ve eldeki kemane denilen aletin işlenecek ağaç parçasına dolanarak ileri geri çekilmesiyle hareket eden ve diğer el ve bir ayakla da eldeki kesici alet tutularak ağaca şekil verilen tarihi el tezgahından almıştır.

Amasra'ya elektrik gelmeden önce yöresel el sanatları bu şekilde icra edilirken,elektrik geldikten sonra bu el tezgahları yerini çeşitli türdeki torna tezgahlarına bırakmıştır.

Amasra Çekiciler sokak'taki imalathaneler önce diğer mahallelere sonraları da Ahatlar köyü,İnpiri,makaracı gibi köylere dağılmıştır.Merkezde birkaç imalathaneden başka kalmamıştır.

 

Tel kırma :

Bartın adıyla neredeyse özdeşleşmiş olan gümüş tel kırma ve tel sarma işlerinin 1900 yıllarında ilk kez Bartın’ın Asma mahallesinde ikamet eden “Hatice Ağaçkıran”tarafından yapıldığı zannedilmektedir.

diğer resimler için tıklayınız

Giyim :

ERKEKLER :Bol ağlı pantolon, yelek, yakasız mintan ve kuşak.

BAYANLAR : Genç kızlarda , Uskufa veya Kutnu yelek, İpek Göynek, Şalvar, Tombaklı Kemer ile Tel Kırma veya Çatku Yazma ve üstüne değerli mücevherlerden oluşan Taçla karakterize edilirken; Kadınlarda, Göynek, Şalvar ve zaman zaman da eski desenleri taşıyan yazmalar.

devamı

 

 

 

  ağaç tornası
 

 

  şerit
 

 

  dekupaj makinası
   
 

 

   
 
   
  Uğurlar köyünde, Evlekçioğlu Ali’nin ilk hanımı Maviş’in gelinliği. Bu gelinlik daha sonra küçük oğlu Hasan’ın hanımına, ondan da oğlu Temel’in hanımına geçmiştir.